Halat Bakımı

Çekim Halat olarak halatlarımızın ne yapacağını hangi kosullarda ne kadar verim bekleneceğini biliriz. Bu bizimisimiz, tecrübelerle bu noktaya vardık. Đsin gerçeği dünyanın en iyi halatlarının dahi güvenilirlik, dayanıklılık veverimleri bakıma bağlıdır.


► Rodaya sarma ve rodadan bosaltma her zaman sanıldığı kadar kolay değildir. Rodadan yanlıs çekilen halatgamlanır, kollardan biri üste bir damar gibi çıkar ve küçük bir düğüm doğurur. Bu durum halatın gücünü birhayli düsürür. Bu sekilde açılan bir halatta kalıcı sekil bozuklukları olusur. Halat zarar görmeden önce yapılmasıgereken, tasan bu bükümü düzeltmektir.

 

► Keskin köselerden kaçınmak gerekir. Bu sadece halatı olusturan ipliklerin yarısının asırı güç altında kalmasına,diğer yarısının ise etkisiz halde olmasına yol açar.

 

► Modern sentetik halatların nemli ortamlarda depolanmalarının sakıncası yoktur. Kıymetten düsme riskiasgaridir. Esas risk, halatların kullanım döneminde uzun süre aynı sekilde kalmasıdır.

 

► Halatta asınma emareleri var ise halatın yeri bir uçtan bir uca tersi yönde değistirilerek ömrü uzatılabilir.

 

► Baslangıçta ihtiyacınızdan biraz fazla halat almanız size zaman zaman asınma noktalarının yerini değistirmeimkanı tanıyacaktır. Đyi kullanılmıs bir halatın hafif tüylenmis yüzeyi her ne kadar biraz güç kaybına yol açsa dasürtünmenin ilerlemesine karsı halatı korur.

 

► Tüm halatlar için dikkat edilmesi gereken bir konu da sürtünmedir. Makaralar, kıstırmaçlar halatların sürtünmerisklerini asgariye indirmelerine rağmen birçok problem yanlıs kullanılan halat çaplarından kaynaklanmaktadır.

 

► Isı kolların içten veya dıstan erimesine yol açar. Ancak erime noktası 200 santigratın üzerinde olduğundan burisk çok düsüktür. Düzgün olarak kasa yapılmıs halatların güç kaybı %10'u geçmez.

 

► Tuz kristalleri halatın ömrünü ve verimini etkilediğinden her sezon sonunda ılık tatlı suda yıkanması tavsiyeedilir.