Denizci Düğümleri


Izbarço

Izbarço, denizcilerin en çok kullandığı önemli bir bağdır. Sıkışmayan bir kros yapmak için kullanılır. Bu bağ sıkıştıktan sonra bile kolayca açılır. Çözmek için halatın çımasını düğüme doğru itmek yeterlidir. Bir çok yerde kullanıldığı gibi özellikle kıç halatlarını iskeleye bağlanmaya, ıskota halatlarının yelkene bağlanmasında kullanılır. Izbarço bağı çok farklı yollarla yapılabilir. Fakat en basit ve en çok kullanılanı yandaki animasyonda gözükmektedir.

 sancakbagi.gif

Kazık

Bir halatı bir direğe veya babaya bağlamak için kullanılır. Basit bir bağdır fakat üzerinde yük olmaz ise kendiliğinden kolaylıkla çözülür. Bu sebeple daha sağlam bir bağ olan çifte kazık bağı kullanılır.

kazik.gif

Çifte Kazık

Bir halatı bir direğe veya diğer kalın bir halata bağlamak için kullanılır.

ciftekazik.gif

Margarita

Margarita bağı, koltuk halatlarının sürtünmeyle zayıflamış yerlerine yapılarak, zayıf yeri kuvvetlendirmeye yarar.

margarita.gif

Dülger

Bir halatı bir direğe, babaya veya tele bağlamak için kullanılır. Usturmaçaları vardevelaya veya vardevela telline bağlamak için idealdir.

dulger.gif

Koç Boynuzu Bağı

Mandar veya ıskota halatlarının uçlarını koç boynuzuna bağlamak için kullanılır. Bu istenildiğinde kolayca çözülebilir.

kocboynuzu.gif

Kropi

Dağcılarında kullandığı bu bağa 8 rakamına benzediği için Sekiz Bağı da denir. Iskota halatı veya diğer halatların makaradan çıkmasını önlemek için halatın ucuna yapılır.

 

kropi.gif

Camadan

Aynı kalınlıktaki iki halatı birbirine eklemeye yarar. Camadan;  yelken alanını küçültme işleminin adıdır. Bu işlem sırasında kullanılan bağ olduğu için adı Camadan Bağı olarak kalmıştır.

camadan.gif

Alan Grogono'nun Düğüm Sayfası

Animated Knots by Grogono